OšetřeníZubů.cz

Zasloužíte si dokonalou zubní péči

Zubní kaz

Zubní kaz neboli narušení zubní skloviny je nejrozšířenější a nejstarší popsané onemocnění. Jedná se o onemocnění poškozující tkáň zubu. Vzniká působením bakterií, které se nacházejí na povrchu zubní skloviny pokryté zubním plakem. Zubní plak je tvořen odloupanými epitelovými buňkami ústní sliznice, zbytky potravy a mikroorganismy.

Za 2–3 dny se k nim přidávají vláknité mikroorganismy, spirily a spirochety. Kompletní složení má zubní plak asi za 14 dní. Usazuje se hlavně na místech, která se samočištěním ani klasickou hygienou nedají vyčistit, na krčcích a mezi zuby (toto jsou také nejčastější místa vzniku zubního kazu).

Bakterie, především Streptococcus mutans, se pomocí sacharidových polymerů, které jsou součástí zubního plaku, přichytí na zubech, způsobuje přeměnu sacharidů na kyseliny a sama začne vylučovat žíravou kyselinu, která odvápňuje a poškozuje zubní sklovinu.

Zubní kaz dle velikosti

Čím hlouběji zubní kaz zasahuje, tím je bolestivější, to platí také pro jeho ošetření.

Zastavte kaz v počátku

Počáteční zubní kaz tvořený porušením skloviny se projevuje jako křídově bílá skvrna. Jak roste, jeví se jako jamka nebo nerovnost s nahnědlou spodinou. Větší zubní kaz vytváří otvor nebo dutinu s nerovným okrajem. Výskyt zubního kazu může doprovázet nepříjemná pachuť nebo zápach.

Počáteční stadium zubního kazu lze někdy zastavit pouhým zlepšením hygieny. Hlubší zubní kaz je nutné vyvrtat a zaplombovat. Zubní kaz se vyvrtá až do zdravé části a vyplní se. Výplně jsou plastické, ty si lékař připravuje sám a aplikuje je přímo do zubu (amalgám, cement, kompozit), nebo pevné, vyrobené v zubní laboratoři (inlay).

Komplikace zubního kazu

Žádná plomba však není tak dokonalá jako zdravý zub. Někdy, napadne-li zubní kaz i zubní nerv, který se zanítí, vznikne tzv. pulpitida. Pak je potřeba zub „umrtvit“, kanálek vyčistit a zub vyplnit. Je-li zub naprosto zničený, neschopný plnit ani s výplní svou funkci, je potřeba jej vytrhnout. Tato rána se hojí docela dobře a rychle, zaplní se krevní sraženinou, do které rychle prorůstají buňky z okolí a rána se hojí.

Nedoporučuje se příliš si vyplachovat ústa, protože hrozí vyplavení krevní sraženiny a znesnadnění hojení. Vytržené zuby pak lze nahradit zubními náhradami. Neléčený zánět se může šířit dále do okolních tkání, nejčastěji do kosti v okolí zubu, ale také na okolní zuby.

Rozdělení kazů podle místa vzniku

Zubní kaz vznikající v místě, na kterém ještě nebyla výplň, se nazývá primární. Ten, který vzniká v místě rozhraní mezi výplní a zubem, se označuje jako sekundární. Bývá důsledkem nedostatečné hygieny. Recidivující zubní kaz je ten, který vzniká pod výplní většinou jako důsledek špatného odstranění zubního kazu.

Sklon ke vzniku zubního kazu je geneticky podmíněný. Hlavním rizikovým faktorem je však nedostatečná a nesprávná zubní hygiena.

Zubnímu kazu lze tedy předcházet správnou hygienou. Prvek výrazně snižující kazivost zubů je fluor přijímaný v potravě nebo aplikovaný místně ve formě speciálních preparátů nebo obsažený v zubních pastách. Důležité jsou samozřejmě pravidelné preventivní prohlídky u zubaře.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.