Zubní hygiena (čištění zubů)
Základem zdravých zubů je jejich správné čištění. Odstraňuje se tím zubní plak, působí tak preventivně proti zánětům dásní, zubnímu kazu či kameni. Neméně důležité je hledisko estetické, protože zdravé a čisté zuby a dásně jsou krásné na pohled a nejsou zdrojem nepříjemného zápachu.

Rychlé mytí zubů s pastou má pouze význam dezodorační (příjemný pocit v ústech), neodstraní dostatečně zubní plak, který tak může dále poškozovat zuby a dásně. Přesto není stanovena univerzální doba, po kterou by měly být zuby čištěny.
Není důležitý čas, ale výsledek, tedy tak dlouho, dokud nejsou zuby čisté, zbavené zubního plaku. Indikátorem čistoty může být jazyk, čisté zuby jsou hladké.
Doporučuje se zuby mýt alespoň dvakrát denně, nejlépe ráno a večer, ideálně po každém jídle. Čištění mezizubních prostor je dostatečné jednou denně, nejlépe večer.
Správné čištění zubů
Nejlepší technikou je přiložit kartáček k zubu těsně u dásně (pod úhlem 45° směrem k linii dásní) a čistit jej jemnými krouživými pohyby, na každém zubu 5–10 kroužků. Postupně vyčistěte všechny zuby z obou stran.
Na kartáček příliš netlačte, abyste si nepoškodili dáseň. Alternativou je stírání plaku vertikálními tahy kartáčku směrem od kořene zubu ke korunce.
Kousací plochy stoliček se nejlépe čistí pohyby vpřed a vzad. Nezapomínejte na jazyk. Stírejte z něj plak zubním kartáček směrem od kořene ke špičce jazyka.
Čištění jazyka
Můžete použít také speciální škrabky na čištění jazyka. O správné technice čištění se můžete poradit s dentální hygienistkou, která vás ji také naučí. Seznámí vás s vhodnými pomůckami pro zubní hygienu a odstraní případný zubní kámen.
Výběr správného kartáčku
Jak si správně vybrat zubní kartáček? Měl by mít měkké, rovně střižené štětiny, malou hlavičku a pevné držadlo. Tvrdé štětiny poškozují dásně, dochází k jejich rychlejšímu ústupu a zároveň je obrušována sklovina v místě krčku zubu.
Při správné technice čištění není zapotřebí mít kartáček s různě dlouhými štětinami směřujícími do všech směrů. Velká hlava se dobře nepřizpůsobí tvaru jednotlivých zubů. Měli byste jej měnit alespoň jednou za 3 měsíce.
Nezapomeňte na mezizubní kartáček
Žádným zubním kartáčkem ani nejlepší technikou čištění se nedostanete do těch nejrizikovějších míst, do mezizubních prostor. K jejich čištění slouží mezizubní kartáčky a dentální nitě.
Posouzení velikosti mezizubního kartáčku nechte na svém zubním lékaři nebo na zubní hygienistce. Malý kartáček nebude dostatečně účinný, velkým můžete zuby a dásně poškodit.
Mezizubní kartáček můžete nahradit zubní nití, která by měla být samozřejmostí v místech, kam se mezizubní kartáček nedostane. Se začátkem jejich používání se může objevit krvácení dásní. Jakmile si osvojíte techniku a jakmile dásně zbavené plaku posílí, krvácení ustane.
Elektrické zubní kartáčky
Na trhu jsou k dostání i kartáčky elektrické. Měly by mít, stejně jako kartáčky klasické, měkké štětiny a malou pracovní část.
Při jejich nesprávném používání můžete nevratně poškodit především dáseň u krčku zubu. Je vhodný zejména pro osoby s porušenou jemnou motorikou, kteří nejsou schopni vykonávat drobné pohyby.
Pomůckou při zubní hygieně mohou být také vodní trysky. Neodstraňují však efektivně zubní povlak z mezizubních prostor.
Další doplňková péče o chrup
Za doplňky zubní hygieny jsou považovány zubní pasty, gely, tablety nebo ústní vody, vše nejlépe s obsahem fluoru. Jejich používání není nezbytné, navýší účinek čištění.
Jak již bylo výše zmíněno, mají hlavně funkci dezodorační, fluor pomáhá v opravě skloviny porušené drobnými kazy (důležité zejména v dětském věku).
Nezbytnou součástí zubní hygieny jsou pravidelné návštěvy u zubního lékaře, a to dvakrát do roka.