OšetřeníZubů.cz

Zasloužíte si dokonalou zubní péči

Chrup

Chrup, dentice je označení pro soubor zubů v dutině ústní. Zdravý a čistý chrup má velký vliv na celkové zdraví a kvalitu života člověka a zároveň i na to, jak působíme na ostatní.

Lidský chrup

Lidský chrup je heterodontní, to znamená, že obsahuje různé typy zubů, a difyodontní, což znamená, že mléčný chrup je později nahrazen chrupem stálým.

Rozlišujeme 4 základní typy zubů:

Chrup lze zapsat pomocí speciálního vzorce, kdy písmeno označuje typ zubu a číslo jejich počet.

Mléčný chrup

Mléčný chrup, dentes lactei, první dentice, je chrup dočasný. První zub se začíná prořezávat okolo 6. měsíce, poslední do 30. měsíce. Je tvořen 20 zuby. Nejčastěji se jako první prořezávají horní a dolní řezáky.

Dásně bývají lehce zarudlé, oteklé, bolestivé, může se objevit i teplota. Dítě často pláče. Pomohou mu speciální kousátka, která se před použitím ochladí v lednici. Mléčný chrup můžeme zapsat pomocí tohoto vzorce:

m2 m1 c i2 i1 i1 i2 c m1 m2
m2 m1 c i2 i1 i1 i2 c m1 m2

Od 5. – 6. roku je mléčný chrup pomalu nahrazován trvalým (dentes permanentes). Růst druhých zubů naruší kořeny dočasných zubů (rozpouští je a ty pak resorbují), následkem je jejich vypadnutí (tedy jen korunka s krčkem).

Vznik trvalého chrupu

Trvalý chrup roste do 10. – 12. roku, od 15. do 25. roku se prořezávají ještě zuby moudrosti. Z hlediska současných potřeb člověka jde o zuby de facto nepotřebné a některým lidem vůbec nenarůstají. Mnohdy jde o zuby problematické. Jejich prořezávání bývá bolestivé a často se kazí.

Trvalých chrup obsahuje 32 zubů a jeho vzorec můžeme zapsat takto:

M3 M2 M1 P2 P1 C I2 I1 I1 I2 C P1 P2 M1 M2 M3
M3 M2 M1 P2 P1 C I2 I1 I1 I2 C P1 P2 M1 M2 M3

Zajímavá je i samotná stavba zubu.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.