OšetřeníZubů.cz

Zasloužíte si dokonalou zubní péči

Péče o dětské zoubky

Veselý dětský úsměv

Zubní kaz patří k nejrozšířenějším chorobám. Nevyhýbá se ani malým dětem, právě naopak. Zubní kaz způsobují mikroorganismy, bakterie Streptococus mutans. Ty přeměňují cukry na kyseliny, které rozpouštějí zubní sklovinu. Usazují se na zubním plaku a kameni, nacházejí se pak také ve slinách.

Bakterie získá dítě od rodičů

V bezzubých ústech dítěte tyto bakterie nenajdeme. Dítě je získá bohužel nejčastěji přenosem slinami od některého rodinného příslušníka, nejčastěji matky. Dozrávání zubů a jejich vytvrzení sklovinou trvá zhruba 2 roky. Většinou se kazivé mikroorganismy do úst dítěte stejně dostanou (nachází se přibližně u 90 % populace), zkuste však tuto dobu co nejvíce oddálit.

3 roky stačí pro lepší chrup

Je prokázáno, že nepřijde-li dítě se Streptococem do styku do 3 let věku, je proti němu potom odolnější a má v budoucnosti méně zubních kazů. Neolizujte proto věci, které pak bude olizovat vaše dítě (např. lžíce, dudlík), nečistěte mu prstíčky tím, že je olíznete, nesliňte před kojením prsní bradavku apod. To platí také samozřejmě i o ostatních členech rodiny.

Zuby dítěte záleží na hygieně zubů matky

Z tohoto důvodu jde ruku v ruce se zubní hygienou vašeho dítěte také vaše hygiena. Již během těhotenství by si měla dát budoucí matka zuby do pořádku a měla by zkvalitnit zubní hygienu. Nejvíce kazivých mikroorganismů se nachází v zubním plaku a zubním kazu. Čím více mikroorganismů v ústech máte, tím je větší pravděpodobnost, že je přenesete na vaše dítě.

Růst prvních zubů

První zoubky se začínají prořezávat okolo šestého měsíce věku. To je také doba, kdy by se mělo začít s péčí o ně, protože zdraví mléčného chrupu předurčuje zdraví zubů trvalých. Čerstvě prořezané zoubky stírejte navlhčenou vatičkou nebo gázou, na trhu jsou také k dostání speciální gumové kartáčky pro miminka, které se nasazují na prst.

Růst prvních stoliček

Okolo prvního roku se začínají prořezávat stoličky. Přichází čas na používání klasického kartáčku, ten by se měl u dětí měnit alespoň co 2 měsíce. Čistěte dítěti zoubky vždy ráno a večer speciální zubní pastou pro děti, stačí množství velikosti hrášku.

Samostatné čištění zubů dítětě

Mezi 2. a 3. rokem si zvládne dítě čistit zuby samo. Je však potřeba je při tom kontrolovat, popř. zoubky dočistit. Samostatně zvládá techniku až mezi 6 a 8 lety. Mezizubní prostory by si mělo začít čistit okolo 14 let. Nezapomeňte mu jít příkladem, sami dodržujte správnou zubní hygienu a dítě ji řádně naučte.

Vhodné stravování

Součástí správné zubní hygieny je také správná životospráva. Zoubkům škodí nadměrná konzumace jednoduchých cukrů. Mateřské mléko je také mírně nasládlé. Proto zkuste s prvními zoubky omezit noční kojení a nenechávejte dítě u prsu usínat. Dochází tak ke kažení zejména předních zoubků.

Nevhodné jsou sladkosti, které ulpívají dlouho na povrchu zubů (bonbony, lízátka, karamely, čokoláda apod.) a slazené nápoje. Ideální je obyčejná voda nebo neslazený čaj. Když sladkosti, tak ideálně po hlavním jídle. Pak by si mělo dítě ústa vypláchnout vodou.

V žádném případě nenamáčejte dudlík do cukru nebo medu. S prvními stoličkami je dítě připraveno na potravu, kterou je potřeba rozkousat.

O dudlíku se mnohdy hovoří jako o příčině vzniku křivých zubů. K tomuto však dochází pouze v minimu případů.

Zuby ovlivňuje už technika sání

Růst zubů negativně ovlivňuje špatná technika sání. Kojenecká láhev by se měla dítěti dávat tak, aby ústy vykonávalo stejné pohyby jako při kojení, tzn. aby vysouvalo a zapojovalo dolní čelist. Od půl roku můžete dítě učit pít z hrnečku s pítkem a membránou, která zabraňuje samovolnému vytékání tekutiny a nutí jej při pití sát.

Sání přispívá k posílení retních a mimických svalů. Takto posílené svaly pak „drží“ zuby v puse a brání jejich vytlačování ven. K tomu může naopak docházet tehdy, dýchá-li dítě dlouhodobě pusou (např. při chronické nebo dlouhodobé alergické rýmě).

První návštěva lékaře s prvními zoubky

K zubnímu lékaři jděte s dítětem již s prvními prořezanými zoubky. Dítě si zvykne na prostředí, ve kterém se později nebude bát. Lékař vás poučí o správné zubní hygieně a prohlídne dítěti zoubky bez nástrojů.

Na preventivní prohlídky se chodí dvakrát ročně. Nenechávejte první návštěvu až na dobu, kdy má dítě problém. Bolestivý zákrok nevytváří dobrý základ pro příští návštěvy.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.