OšetřeníZubů.cz

Zasloužíte si dokonalou zubní péči

Bruxismus (skřípání zubů)

Bruxismus neboli skřípání zubů je velmi intenzivní skousávání čelistí doprovázené nepříjemnými zvukovými efekty především v průběhu spánku. Následkem je opotřebovávání a obrušování kousacích ploch zubů, což vede k porušení skloviny zubu a obnažení dentinu, čímž se zvyšuje citlivost zubů.

Bolestivá reakce na teplé či studené

Zuby pak reagují bolestivě na studené, teplé, sladké, kyselé, případně na dotek. Přílišný tlak může vést až ke vzniku prasklin nebo zlomenin zubních tkání a jejich výplní. Může být také příčinou bolestí čelistí, čelistního kloubu při otevírání úst, často se projevuje jako bolest hlavy, uší nebo krku.

Někteří pacienti si stěžují na přítomnost zvukových fenoménů během žvýkání (lupání, praskání apod.). Zmíněné potíže nemusí být pouze důsledkem bruxismu, mohou být doprovodným znakem jiných onemocnění.

Noční skřípání je podvědomé

Noční skřípání zubů je podvědomým chováním. Lidé, kteří jím trpí, si to vůbec neuvědomují, většinou jsou upozorněni spolunocležníky.

Pokud si myslíte, že bruxismem trpíte, navštivte svého zubního lékaře, který posoudí závažnost poškození zubů. Ve většině případů vám pak zhotoví plastový kryt zubů, který si na noc nasadíte. Zuby jsou tak chráněny před mechanickým poškozením. Metodou volby jsou také léky uvolňující svalstvo.

Příčinou pravděpodobně stres

Příčiny bruxismu nejsou přesně známy. Předpokládá se, že k hlavním příčinám patří stres a úzkost, potlačovaná frustrace nebo hněv. Potíže může zhoršovat alkohol, proto se mu raději vyhýbejte.

Bruxismus se může objevit také u dětí, převážně v průběhu infekčních onemocnění nebo při bolestech. Po vyléčení nemoci většinou vymizí bez trvalých následků.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.