OšetřeníZubů.cz

Zasloužíte si dokonalou zubní péči

Bělení zubů

Krásné bílé zuby jsou synonymem krásy a zdraví, dodávají jejich majiteli mladistvější vzhled.

Barva zubu je dána kombinací barvy skloviny, která se s časem zabarvuje (vlivem stárnutí, kouřením, pitím kávy, černého čaje atd.) a barvy zuboviny, která je žlutá až žlutohnědá, s přibývajícími léty také tmavne.

Rozlišují se 3 základní barevné odstíny zubů:

Tyto odstíny a jejich intenzita jsou dány geneticky.

Bělení pouze pro zdravé zuby

Bělit by se měly pouze zuby zdravé, s nenarušenou sklovinou a s neobnaženými krčky, bez kazů či jiných problémů (např. zánět dásní). Proto je vhodné poradit se před jakýmkoliv bělením se zubním lékařem. Bělení zubů se nedoporučuje těhotným ženám a mladistvým pod 16 let.

Všechny typy bělení se provádí na základě použití peroxidu vodíku nebo karbamid peroxidu. Karbamid peroxid je látka objevena na konci minulého století, která zuby bělí, aniž by je poškozovala.

Princip bělení zubů

Prostupuje do struktury zubu a odbarvuje pigmenty v ní usazené, zubní sklovina zůstává neporušena. Nedokáže vybělit tmavé změny zubu z důvodu zubního kazu, nevybělí amalganové výplně, korunky a protézy, bělení není příliš účinné u lidí, kteří mají zuby zbarvené dlouhodobým užíváním tetracyklinových antibiotik.

Během a nějakou dobu (několik týdnů až měsíců) po bělení zubů je vhodné dodržovat tzv. „bílou dietu“, vyhýbat se potravinám a nápojům, které zabarvují zubní sklovinu (káva, čaj, červené víno, červené zelí, čokoláda apod.), protože vybělené zuby jsou náchylnější na vstřebávání pigmentů.

Vybělení není nikdy trvalé. Jeho délka závisí na životosprávě a na zubní hygieně. I přes veškerá opatření je potřeba vybělení v individuálním časovém horizontu opakovat.

Nejzákladnější dělení bělení zubů je na domácí a ordinační.

Domácí bělení

Domácí bělení je jednodušší a cenově dostupnější. Nevýhodou je jeho časová náročnost. První výsledky jsou patrné již po prvním použití, maximální efekt se projeví po 2–3 týdnech. Nedoporučuje se bělit zuby déle než 4 týdny.

Bělící zubní pasty

Existují bělící zubní pasty, gely nebo pudry. Většinou obsahují rozemletý perlit, silici nebo vápenec. Nebělí zuby v pravém slova smyslu, neodstraňují pigmenty usazené v zubu, pouze mechanicky obrušují usazeniny na povrchu zubu, vyleští jej a navrací mu tak jeho původní barvu, která není u každého člověka bílá.

Zubní pasty obsahující karbamid peroxid mohou zuby sice částečně vybělit, ale je potřeba užívat je až několik měsíců několikrát denně a nikdy nedosáhnete požadovaného výsledku. Nejčastěji se tyto pasty používají k udržení bělosti po absolvování bělící kůry.

Bělení bělícími sety

Další metodou je bělení s pomocí bělicích setů obsahujících pryžový aplikátor a bělící gel, nejčastěji 10% karbamid peroxid. Tyto sety jsou volně prodejné v drogeriích a lékárnách.

Aplikátor ponoříte na chvíli do horké vody a poté si jej vytvarujete podle svého chrupu. Nanesete na něj požadované množství gelu a nasadíte na zuby. Podle pokynů výrobce jej necháte na zubech několikrát denně kratší dobu nebo jednou denně delší dobu (např. přes noc).

Pryžový aplikátor vám může zhotovit přesně podle vašeho chrupu lékař, dodá vám také bělící gel. Bělíte sice zuby doma, ale pod jeho dohledem. Tato metoda je dražší než výše zmíněná, ale levnější než ordinační. Zaplatíte za ni od 4 do 8 tisíc.

Bělící nalepovací proužky

Jinou variantou je bělení zubů pomocí bělících nalepovacích proužků. Princip bělení je stejný jako v předchozím případě. Proužek obsahující 10% karbamid peroxid se nalepí na zuby a nechá se působit stanovenou dobu.

Bělení zubů může mít za následek jejich zvýšenou citlivost. V tom případě kůru na chvíli přerušte. Pokud citlivost přetrvává, poraďte se se svým lékařem.

Ordinační bělení

Ordinační bělení funguje na stejném principu jako bělení domácí. Lékař vytvoří podle otisku chrupu pryžový aplikátor, do něj nanese požadované množství bělícího gelu obsahujícího až 35% karbamid peroxid a nasadí na zuby.

Gel aktivuje laserem nebo plazma lampou, světlo urychlí bělící proces. Na dásně aplikuje speciální pryskyřici a na rty ochranný krém, aby nedošlo k jejich poškození.

Změna barvy je patrná ihned po vybělení, lze zuby zesvětlit až o 8 odstínů. Tato metoda je poměrně drahá, zaplatíte za ni od 4 do 16 tisíc korun.

Běžnými sety nelze vybělit mrtvý zub. K tomu se používá speciální vnitřní bělení, tzv. walking bleach. Nejprve se musí dokonale vyčistit zubní kanálek.

Do vyvrtané korunky zubu se pak vloží vložka nasáklá bělicí látkou a zub se provizorně uzavře. Zhruba po týdnu se vložka vymění, dokud se nedosáhne požadovaného účinku. Pak se zub uzavře definitivně.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.