Paradontóza
Název paradontóza lze volně přeložit jako zánět paradontu, vazivového a kostního závěsného aparátu zubu. Toto onemocnění je v České republice velmi rozšířené. Určitým stupněm zánětu dásní trpí 80–90 % osob starších 30 let. Sama paradontóza postihuje až třetinu Čechů, její výskyt roste s přibývajícími léty. Někdy je také nazývána chybně jako paradentóza.
Hlavně díky zubnímu plaku
Hlavní příčinou jejího vzniku je zubní plak. Ten je zdrojem bakterií, které vylučují toxiny, sirné kyseliny, které nejen rozpouští zubní sklovinu a způsobují zubní kaz, ale dáseň na ně reaguje zánětem. Tyto bakterie jsou velmi citlivé na vzduch, již při několikaminutovém kontaktu s ním hynou.
Nejlépe se jim proto daří v prostoru mezi zubem a dásní. Uvolňují závěsný aparát, což vede ke vzniku tzv. chobotů. Ty často zahnívají a jsou příčinou nepříjemného zápachu z úst. Zubní plak souvisí také se vznikem zubního kamene, na jehož drsném povrchu se snadno zachytí další bakterie a zánět se prohlubuje.
Další zdroje problémů
Dalšími faktory vzniku jsou nesprávně vyrobené zubní náhrady, těhotenské hormonální změny, léky nebo jiná onemocnění. Paradontóza může napadnou jeden, několik nebo všechny zuby.
V počátečních stádiích nemusí být nemoc vůbec odhalena, může probíhat až několik let bez příznaků. Pak se objeví otok dásní, které na dotek bolí a krvácí (při čištění zubů nebo při jídle). Nemocná dáseň bývá na pohled tmavší než ta zdravá.
Vazy, které mají za úkol držet zuby pevně v dásni, zánětem ochabují, odhalují se krčky zubů, zuby se uvolňují a vznikají mezi nimi mezery. V konečném stádiu může dojít až k jejich vypadnutí. Obnažené krčky zubů jsou důvodem jejich zvýšené citlivosti. Bolestivě reagují na teplo i chlad, sladké nebo kyselé.
Infekce není nebezpečná pouze pro zuby. Může kolovat v krvi a napadnout srdce, ledviny nebo plíce. Oslabuje imunitní systém.
Konzervativní nebo chirurgické léčení
Paradontózu lze léčit konzervativně nebo chirurgicky. Konzervativní léčba je založena na vyčištění všech chobotů a ložisek zánětu speciálními nástroji v lokálním umrtvení. Při chirurgickém řešení je postižená dáseň pomocí skalpelu odklopena a zanícená místa jsou vyčištěná také při místním znecitlivění.
Prevence paradontózy je mnohem jednodušší než léčba. Nezapomínejte proto na správnou zubní hygienu. Důležitou roli hraje také správná životospráva. Dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných a mléčných výrobků. Vyhýbejte se jednoduchým sacharidům (z cukru vytvářejí bakterie plak), živočišným tukům a alkoholu.
Důkladným žvýkáním posílíte závěsný aparát. Po každém jídle si dejte žvýkačku bez cukru. Můžete zkusit masírovat dásně šťávou z čerstvého citronu. Pozor dávejte na zubní sklovinu, kterou by mohla citrónová šťáva poškodit.
V lékárnách a drogeriích si můžete koupit různé přípravky ve formě zubních past, gelů, prášků nebo ústních vod, které působí preventivně proti vzniku paradontózy.