Absces
Jednou z příčin bolesti zubů je absces. Jedná se o ohraničené ložisko vyplněné hnisem, zapáchající nažloutlou tekutinou tvořenou směsí živých a mrtvých leukocytů (bílých krvinek), enzymů a odumřelých buněk.
Příčinou abscesu jsou bakterie
Původcem zánětu jsou bakterie, které pronikají do hloubky zubu skrze demineralizovanou nebo prasklou sklovinu nebo přes neléčený zubní kaz. Postupují dále dření až ke kořeni zubu.
Mimo stálé bolesti (která sílí při namáhání zubu, při kousání) se projevuje také zvýšenou citlivostí zubu. Neléčený zánět může vést ke zvýšení teploty či k horečce, může být důvodem zduření a bolestivosti lymfatických uzlin.
Neléčený absces může způsobit nekrózu (odumření) sliznice za vzniku píštěle, kterou pak hnis samovolně odtéká.
V případě podezdření navštivte lékaře
V každém případě, máte-li podezření na absces, navštivte svého zubního lékaře. Dáseň nad abscesem je vyklenutá a zarudlá. Přestože bývá absces viditelný pouhým okem, měl by lékař provést rentgenový snímek, aby zjistil poškození okolních tkání. Zkontroluje, zda již nedošlo k odumření zubu.
Léčba abscesu
Základem léčby je vypuštění hnisu drény. Je potřeba zkontrolovat kořen zubu a odstranit jeho poškozenou část. Je-li zub mrtvý, provádí se jeho endodontické ošetření. V některých případech vám může lékař předepsat také antibiotika. S odstupem jednoho roku se provádí kontrolní rentgenové snímky.
Předcházet abscesu můžete správnou technikou čištění zubů a posilováním imunitního systému. Nezapomeňte na pravidelné preventivní prohlídky.