OšetřeníZubů.cz

Zasloužíte si dokonalou zubní péči

Rovnátka

Obor zabývající se léčbou vad chrupu se nazývá ortodoncie. Ortodontista je lékař specialista, který je schopen srovnat postavení zubů a napravit tak zdravotní či estetické problémy.

K ortodontistovi vás odešle stomatolog. Bohužel ortodontistů je relativní nedostatek, a proto se může stát, že budete čekat na objednání až několik měsíců.

První návštěva ortodontistu

Při první návštěvě zhodnotí ortodontista stav vašich zubů a dásní, prověří čelisti a profil obličeje. Pošle vás na tzv. panoramatický rentgen – rentgen hlavy v oblasti čelistí, na kterém budou zobrazeny všechny zuby včetně kořenů, i založené, ale zatím neprořezané zuby.

Zároveň vám zhotoví tzv. dálkový rentgen, rentgen hlavy z profilu, který je nutný pro zhodnocení vaší situace, potřeb a stanovení cílů léčby. Při druhé návštěvě sejme otisky. Podle otisků se v laboratoři zhotoví sádrové odlitky, opět z důvodu zhodnocení postupu léčby.

Toto vyšetření není bolestivé, může vám však z něj být nevolno, a proto přijďte raději nalačno. Přineste si s sebou zubní kartáček a pastu, budete je potřebovat k odstranění zbytků hmoty na otisky. Dle výsledků lékař navrhne léčbu. Někdy je před nasazením rovnátek nutno udělat zubům prostor a několik zubů vytrhnout.

Existují dva typy rovnátek: fixní (pevné) a snímací.

Fixní rovnátka

Fixní rovnátka rovnají zuby daleko rychleji než rovnátka snímací, lze jimi napravit téměř všechny vady chrupu.

Obvykle je potřeba nasadit rovnátka na horní i dolní čelist. Před nasazením rovnátek je nezbytné mít zuby ošetřené, bez kazů. Nejprve se na zadní stoličky nasadí separační gumičky, které od sebe zuby kousek oddálí. Pak je na zadní stoličky nalepen kovový kroužek, který rovnátko lépe fixuje.

Připevnění fixních rovnátek

Na zuby se nalepí zámky (nejčastěji ocelové nebo titanové, na žádost pacienta „neviditelné“ keramické). Do nich se vloží ortodontický drát, který se během léčby mění a utahuje a postupně tvaruje zubní oblouk. Drátek je k zámečkům připevněn gumičkami, ligaturami. Existují v různých barvách, také se mění při každé kontrole.

Léčba jimi trvá průměrně 2 roky, po dobu dalších 2 let je potřeba nosit rovnátka snímací, aby nedošlo k navrácení zubů do původní polohy (tzv. retenční léčba).

Jsou finančně náročnější, zaplatíte za ně 10 – 20 tisíc korun. Cena závisí na mnoha faktorech. Nejpodstatnější je asi typ vady a tedy náročnost léčby. Důležitý je také typ a cena použitého materiálu. Do 18-ti let přispívá do určité míry pojišťovna.

Náročnost na zubní hygienu

Zuby s těmito rovnátky jsou relativně náročné na hygienu. Ulpívá na nich více nečistot, zuby by se mohly zkazit. Je potřeba je čistit po každém jídle, ráno a večer s pastou, v průběhu dne postačí jen kartáčkem a vodou. Existují speciální kartáčky na čištění fixních rovnátek, které lze zakoupit již u ortodontisty (za vyšší cenu) nebo v lékárně. Kousací plošky a vnitřní stranu zubů čistěte klasickým měkkým kartáčkem.

Riziko upadnutí při tvrdší potravě

Tato rovnátka s sebou přinášejí jistou opatrnost, a to při kousání tvrdších potravin (ořechy, jablko), jelikož hrozí upadnutí zámečku. Může se stát, že vám rovnátka budou rozdírat dásně. Pořiďte si ortodontický vosk. Z kousíčku se uválí kulička a obalí se jí zámeček.

Lingvální rovnátka

Jiným typem fixních rovnátek jsou rovnátka lingvální, tzn. rovnátka přilepená na vnitřní straně zubů.

Po léčbě fixními rovnátky se někdy k udržení výsledků léčby používá fixní retainer. Je to velmi tenký drátek vytvarovaný podle vnitřní plochy zubů a přilepený materiálem v barvě zubů. V ústech zůstává na několik let nebo napořád.

Snímací rovnátka

Tyto aparátky jsou vyrobeny z pryskyřice, šroubu a drátu. Jsou méně náročné na hygienu, jsou levnější a v případě nutnosti je lze z úst vytáhnout.

Právě toto je však mnohdy příčinou jejich menší účinnosti. Od jistého věku a na určité vady nemůže být tento aparátek metodou první volby.

Výjimkou jsou rovnátka invisalign. Jedná se o sérii průhledných snímacích rovnátek, které lze použít i v léčbě dospělých pacientů. Jsou vhodné pro léčbu méně závažných anomálií.

Pro udržení výsledku léčby fixním aparátkem lze použít také retenční fólii. Jedná se o fólii přesně vylisovanou podle zubů.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.