Snímatelné zubní náhrady
Zubní náhrady řeší problémy spousty lidí s neúplným chrupem, tzn. problémy s rozmělňováním potravy, se vzhledem, mluvením a společenskými aktivitami. Avšak sebedokonalejší zubní náhrada nikdy plnohodnotně nenahradí zuby původní a zdravé.
Při rozsáhlých defektech chrupu, kdy již nelze zhotovit můstky či zvolit léčbu implantáty, jsou řešením zubní protézy. Dělíme je na částečné snímatelné, celkové snímatelné a hybridní zubní protézy.
Částečné snímatelné zubní protézy
Jedná se o náhrady několika zubů, které se k okolním zubům přichycují tzv. kotevními prvky, kovovými háčky nebo jakýmisi zásuvnými spoji. Zásuvné spoje jsou ke zbývajícím zubům šetrnější, vypadají estetičtěji, ale jsou dražší.
Celkové snímatelné zubní náhrady
Ztráta všech zubů se řeší celkovou snímatelnou zubní náhradou. Tvoří ji speciální individuálně vytvořené pryskyřičné (nebo kvalitnější a vzhlednější keramické) zuby a pryskyřičné tělo, které simuluje dásně a patro.
Správný tvar drží
Při správném nasazení se díky tvaru těla vytvoří podtlak a protéza se k patru přisaje. Přesto nedrží ve všech situacích úplně pevně (např. při kašli, smíchu, při jídle). Na své místo ji vrátíte tím, že naprázdno polknete nebo stisknete zuby. Toto se doporučuje udělat také před každým jídlem nebo před mluvením, protéza pak zaujme správné místo.
Lze podpořit fixačním krémem
Časem se svaly obličeje a jazyka a měkké tkáně v ústech přizpůsobí a budou protézu držet na svém místě pevněji. Existují také speciální fixační krémy na zubní protézy. Nanáší se na čisté a suché tělo zubní náhrady, vyplňují případný prostor mezi sliznicí a umělým chrupem. Zároveň tak sliznici chrání před mechanickým poškozením a zabraňují pronikání zbytků jídla pod náhradu.
Musíte si zvyknout
Zvyknout si na celkovou zubní protézu může trvat až několik týdnů. Musíte se znovu učit kousat a mluvit. Zpočátku se často objevuje přecitlivělost sliznice, nadměrná tvorba slin anebo také dávivý reflex, který můžete překonat cucáním tvrdého bonbonu. Avšak všechny tyto problémy časem vymizí. Veškeré přetrvávající problémy konzultujte se svým zubním lékařem.
V prvních dnech se doporučuje zubní protézu vůbec nesundávat, abyste si na ni rychleji zvykli. Později by se měla vytahovat na noc, aby měla sliznice čas zregenerovat.
Správná péče o umělý chrup
Jak se o umělý chrup správně starat? Po každém jídle si vypláchněte ústa vlažnou vodou. Alespoň jednou denně omyjte protézu měkkým kartáčkem a odstraňte z ní zbytky jídla a plak. Jiným, také měkkým kartáčkem si vyčistěte dásně a jazyk, odstraníte plak a zlepšíte prokrvení sliznice.
Po každém vyjmutí protézy ji vložte do čisté vody nebo nejlépe do speciálního čistícího roztoku (ve vodě rozpuštěná čistící tableta), protože jestliže protéza vyschne, hrozí její deformace. Čistící roztok zbaví zubní náhradu zbytku plaku a bakterií, působí tak preventivně proti zánětu dásní.
Hybridní zubní náhrady
Vypadají podobně jako celkové náhrady, ale zhotovují se v případě posledních zbylých zubů v čelisti, které slouží k jejímu lepšímu ukotvení. Zubní protéza se na zbylé zuby „nacvakává“.