OšetřeníZubů.cz

Zasloužíte si dokonalou zubní péči

Zubní laser

Název LASER je odvozen od počátečních písmen z anglického Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, česky zesílení světla s pomocí stimulované emise záření. Laser je specifický tím, že jeho záření obsahuje pouze jednu vlnovou délku (na rozdíl od jiných zdrojů světla – např. žárovka, slunce) a jeho vlnění kmitá naprosto symetricky, čímž je umožněn přenos velkého množství energie.

Několik druhů laseru

Existuje více druhů laserů, dělí se právě podle produkce vlnových délek. Vlnová délka souvisí s absorpcí záření v tkáních. Tím je dáno jejich využití pro specifickou léčbu. Laser snižuje bolestivost, působí protizánětlivě a podporuje látkovou výměnu v buňkách a tkáních, čímž urychluje jejich hojení.

Všestranné použití laseru

Ve stomatologii (mimoto se používá také např. v gynekologii, dermatologii, chirurgii atd.) slouží k bezbolestnému ošetření zubního kazu bez vrtání, k upravování skloviny a zuboviny a ke snížení citlivosti zubních krčků tím, že zatavuje dentální tubuly, kanálky v dentinu (tzv. desenzibilizace), kterými se dráždivě podněty přenášejí k zubní dřeni.

Odstranění kamene pod dásní

Laser lze dále použít k odstranění zubního kamene nacházejícího se i pod dásní, zároveň ničí choroboplodné zárodky v parodontální kapse. Používá se při endodontickém ošetření a při resekcích kořene. Vysušuje a sterilizuje kořenové kanálky. Používá se k provádění incizí (řezů) při vypouštění abscesu, k odstraňování slizničních výrůstků nebo retních uzdiček u dětí.

Léčení komplikací s implantáty

Lze jím léčit zánětlivé komplikace po zavedení implantátů. Při bělení zubů zintenzivňuje proces bělení pomocí bělícího gelu, zkracuje se tak nutná doba jeho působení a tím se předchází případné zvýšené citlivosti zubů. Snižuje bolestivost a urychluje hojení oparů a aftů, které by se na ošetřeném místě neměly znovu nikdy objevit.

Zubní lasery obsahují technologii zpětné vazby, tzv. feedback systém. To umožňuje cílené ošetřování, aniž by došlo k poškození okolních zdravých struktur.

Ve stomatologii se nejčastěji používá diodový laser produkující vlnovou délku 980 nm.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.