OšetřeníZubů.cz

Zasloužíte si dokonalou zubní péči

Zubní náhrady

Dojde-li k poškození či ztrátě jednoho, několika nebo všech zubů, je potřeba je vhodným způsobem nahradit, a to z důvodu rozmělňování potravy, zachování správné artikulace a v neposlední řadě z důvodů estetických. Vhodnou náhradu vybere stomatolog podle stavu chrupu, prognózy a finančních možností pacienta.

Aplikaci všech zubních náhrad je potřeba řešit co nejrychleji, dříve než se začnou čelisti ztrátě zubů přizpůsobovat.

Čím více jste ochotni do zubní náhrady investovat, tím přirozenějšího vzhledu dosáhnete. Ani sebedokonalejší náhrada však nedokáže nahradit zdravý zub.

Rozlišujeme zubní náhrady fixní (pevné) a snímatelné.

Fixní zubní náhrady

Nejjednodušší zubní náhradou je faseta, tenký plátek materiálu (kompozit, keramika), která se přilepí na jemně obroušený zub. Může změnit tvar nebo barvu jednoho nebo několika zubů.

Místo klasické plomby je možné použít tzv. inlay. Po vyvrtání kazu se zhotovuje v laboratoři podle otisku, do zubu se pak vlepí cementem nebo pryskyřicí.

Korunka je v laboratoři uměle vyrobený „kryt“ zubu. Nasazuje se na vlastní zub, který je funkčně nebo esteticky příliš poškozen, ale jeho kořen je v pořádku. Obrousí se a korunka se nasadí na zdravý pahýl zubu. Existují korunky celokovové a ze zubařského zlata, esteticky ne příliš vzhledné, a korunky pryskyřičné, bílé. Ty však mohou časem prasknout, prokousávají se a mění barvu.

Dále se vyrábí korunky z kompozitní pryskyřice a korunky keramické, nejdražší, působící nejpřirozeněji. Nejčastěji se používají korunky kombinované, vyrobené z kovu nebo zlata v kombinaci s pryskyřicí nebo keramikou, přičemž kovová část kryje pahýl zubu a keramická část co nejvěrněji napodobuje tvar a barvu původního zubu.

Můstek překlenuje mezeru mezi 2 zuby, je na obroušené zuby pevně nalepen. Na zuby se zprvu nasadí můstek provizorní, který je pak nahrazen můstkem stálým vyrobeným v laboratoři podle otisku. Nejčastěji se, stejně jako v případě korunek, používají metalokeramické konstrukce. Existují také snímatelné můstky.

K náhradě zubů je možno použít také implantáty. Tato metoda je však velmi nákladná a pacient si ji hradí sám. Do kosti se napevno připevní titanový trn, na který se nasadí běžná korunka. Implantáty nejsou vhodné pro každého, závisí především na stavu okostice, aby v ní implantáty pevně držely.

Snímatelné zubní náhrady

Snímatelné zubní náhrady jsou používány v těch případech, kdy došlo ke ztrátě více zubů, které již nelze nahradit fixním můstkem.

Na snímatelné náhrady si každý pacient zvyká různou dobu. Je důležité se je s pomocí lékaře naučit správně nasazovat a snímat.

Rozlišujeme částečné a celkové snímatelné náhrady.

Částečné zubní náhrady se uchycují ke zbylým zubům pomocí kovových spon nebo pomocí speciálních zařízení, tzv. zásuvných spojů.

Celkové snímatelné zubní náhrady se aplikují při ztrátě všech zubů. Jsou vyrobeny z umělých pryskyřičných zubů a individuálně vytvořeného pryskyřičného těla, které napodobuje dáseň a patro. Při správném nasazení se díky tvaru těla vytvoří podtlak, který protézu k dásním a patru přisaje.

Pro jejich lepší uchycení v ústech se mohou používat speciální lepidla. Vyrábějí se z pryskyřice nebo keramiky. Pokud v ústech zůstalo ještě několik zubů, vytvoří se na ně v těle náhrady otvory, kterými jsou pak zbylé zuby při nasazení protézy uchyceny pomocí kovových pružných ramen nebo silikonové manžety. Protéza pak drží mnohem lépe.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.