OšetřeníZubů.cz

Zasloužíte si dokonalou zubní péči

Endodontické ošetření

Endodoncie je podoborem stomatologie, zabývá se nemocemi zubní dřeně, respektive kořenového systému (endodontu). Cílem endodontického ošetření je záchrana mrtvého zubu nebo zubu se zánětem zubního nervu před samovolným vypadnutím nebo nutnou extrakcí.

Součástí endodontického ošetření je odstranění poškozené, infikované nebo mrtvé zubní dřeně, dezinfekce vnitřku zubu, opracování kořenových kanálků a jejich vyplnění. V některých situacích je nutné provést endodontické ošetření i u zubů zdravých, např. z protetických důvodů.

Problémy řešte u zubního lékaře

Postižení zubní dřeně je často velmi bolestivé a vždy vede k návštěvě zubního lékaře. Nejčastějšími příčinami postižení zubní dřeně jsou bakteriální infekce šířící se z hlubokého zubního kazu, úrazy zubů, může k němu dojít při okorunkování zubu apod.

Zubní dřeň je velice citlivá a už jen její drobné poškození vede k jejím nezvratným změnám, zánětu a následnému odumření. Bakterie, které osídlily vnitřek zubu, produkují velké množství jedů, jejichž šíření do okolí zubu způsobuje zánět přiléhající kosti. Chronický zánět způsobuje „rozpuštění“ kosti nejčastěji v okolí hrotu kořene, vzniká váček. Prozkoumejte stavbu zubu.

Nedokonalé nebo žádné ošetření mrtvého zubu může vést k jeho vypadnutí. Následná náhrada tohoto zubu (můstkem, implantátem) je pak mnohem náročnější, jak finančně, tak technicky.

Průběh endodontického ošetření

Jak endodontické ošetření probíhá? Ošetření mrtvého zubu není bolestivé, v jiných případech by se mělo provádět v místním znecitlivění. Pro správné endodontické ošetření zubu je potřeba znát přesnou délku kořenového kanálku. K tomu poslouží rentgen. Přesnější je metoda měření za pomoci speciálního přístroje – apexlokátoru.

Kanálky se pak opracovávají ručně nebo přístrojově s jejich současnou chemickou dezinfekcí. Cílem je zbavit je zbytků infikované tkáně. Pak se kanálky vysuší a vyplní. Nejčastěji používaným plnícím materiálem je gutaperča.

U nekomplikovaných stavů se plní definitivně, u komplikovanějších stavů se nejprve vyplní dezinfekčním materiálem, který je dle potřeby i několikrát vyměněn, a až poté je zub uzavřen definitivně. Kontrolní rentgenový snímek potvrdí správnost zaplnění.

Nedostatečně vyplněný kořenový kanálek se stává semeništěm bakterií, které mohou být příčinou poškození okolní kosti a vzniku váčku.

Kvalitně ošetřený zub dokáže plnit svou funkci i desítky let, někdy dokonce doživotně. Přesto, sebedokonale ošetřený mrtvý zub, nenahradí zub zdravý.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.