OšetřeníZubů.cz

Zasloužíte si dokonalou zubní péči

Stavba zubů

Zuby, dentes jsou tvrdé kostní útvary nacházející se v dutině ústní. Slouží k ukusování a rozmělňování potravy, pomáhají při správné artikulaci a jejich úloha je také estetická.

Zuby člověka vznikly z plakoidních šupin ryb, vyrůstají ze zubního lůžka (alveolu). Jsou zasazeny do čelisti a pevně obemknuty dásní.

Každý zub se skládá ze 3 základních částí: korunky, krčku a kořene. Korunka je ta část, která vyčnívá do dutiny ústní. Krček je část zubu obklopena dásní a kořen je zasazen v zubním lůžku.

Ozubice

V čelisti jsou zuby upevněny ozubicí (periodontium, zubní periost), tuhým vazivem, které vyplňuje štěrbinu mezi kořenem a zubním lůžkem. Periodontium je tvořeno kolagenními vlákny.

Gingivální vlákna poutají dáseň (gingivu) ke krčku zubu, transseptální spojují navzájem krčky zubů a alveolární vlákna spojují kořen se zubním lůžkem.

Zubní sklovina

Povrch korunky je kryt 1 – 3mm vrstvou zubní skloviny (email, enamelum), nejtvrdší látky v těle. Sklovina je bílá, nažloutlá nebo namodralá hmota skládající se z 95 % z anorganických solí (především hydroxylapatit), ze 4 % z vody a zbylé 1 % tvoří organické složky (enameliny).

Mikroskopicky lze pozorovat, že tvoří tzv. sklovinná prizmata, hranolky. Sklovina je vůči vnějším vlivům velmi odolná, ale při poškození nemá schopnost regenerace. Na povrchu skloviny je tenká Nasmythova blanka (cuticula dentis, cuticula enameli). S věkem postupně mizí (od kousacích ploch).

Zubovina

Většinovou část zubu tvoří zubovina (dentin, substantia eburnea), žlutobílá hmota podobající se kosti. Skládá se ze 70 % z anorganických solí (především hydroxylapatit), z 20 % z organických látek (kolagen, glykosaminoglykany) a 10 % tvoří voda. Obsahuje také živé buňky, je citlivá na teplotu a chemické podněty. Její podráždění se projeví bolestí.

Zubní dřeň

Vnitřek zubu je vyplněn zubní dření (pulpa dentis), která obsahuje drobné cévy a nervy, které jsou zodpovědné za citlivost zubů. Je také tvořena buňkami (fibroblasty, histiocyty, granulocyty, lymfocyty) a mezibuněčným prostorem (kolagenní a retikulární vlákna, mukopolysacharidy a mukoproteiny).

Zubní cement

Povrch kořene a krčku je kryt tenkou vrstvou zubního cementu (substantia ossea). Zubní cement je nažloutlý materiál tvořen z 62 % anorganickými solemi (hydroxylapatit), z 28 % organickými látkami a 12 % vody. Rozlišujeme primární a sekundární cement. Primární se nachází podél celého kořene, sekundární hlavně v nejspodnější oblasti kořene.

S věkem zuby přirozeně tmavnou, zubní dřeň je nahrazována zubovinou. Seznamte se s postupným vývojem chrupu od mléčných zubů až po zuby dospělého člověka.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.